Czy warto kupić używany telefon?

Rynek smartfonów rozwija się w błyskawicznym tempie. Co parę miesięcy wypuszczane są nowe modele. Klienci są zasypywani innowacyjnymi funkcjami i coraz lepszymi parametrami. Sprawia to, że osoby kupujące telefon po krótkim czasie zmieniają go na nowszy model. Dzięki temu słuchawki szybciej tracą na wartości. Warto się więc zastanowić czy nie lepiej zdecydować się na zakup używanego, który będzie kilkaset złotych tańszy,
a parametrami nie będzie jakoś znacząco odbiegał od swoich następców. W tym artykule przedstawimy wszystkie za i przeciw.

Nie warto przepłacać

Pierwszym, znaczącym czynnikiem za kupnem używanego telefonu będzie bez wątpienia cena. Często zdarza się, że komuś nie spodobał się nowy smartfon i po kilku miesiącach wymienia go na inny model. Taki telefon jest praktycznie nowy, a cena może już być niższa nawet o kilkaset złotych w stosunku do salonowej słuchawki. Stan takiego telefonu po krótkim czasie użytkowania może być praktycznie idealny, więc warto poszukać takiej okazji.

Z korzyścią dla środowiska

Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest to, że starsze, ale niekoniecznie gorsze smartfony nadal są w użytku, a nie lądują na śmietniku. Dzięki temu osoby, które nie mają wygórowanych wymagań co do telefonu, jeszcze przez wiele lat mogą korzystać ze smartfona, który teoretycznie mógłby trafić do szuflady. Jest to również korzystne dla środowiska.

Sprawdzony model

Kupując używany telefon, wiemy także, że skoro ktoś go kupił i używał przez pewien czas, a telefon nie ma żadnych poważniejszych usterek, to prawdopodobnie jest to udany model. Także na forach internetowych możemy znaleźć więcej informacji o używanej słuchawce, niż o świeżym modelu, którego jeszcze klienci nie zdążyli przetestować. Czasami zdarzają się sytuacje, że producent wypuści nowy model, który po pewnym czasie okazuje się nieudany. Dzięki odczekaniu kilku miesięcy od premiery możemy zbadać, kierując się opiniami użytkowników, czy rzeczywiście smartfon jest godny uwagi.

Gwarancja

Kupowanie używanego smartfonu ma również swoje wady. Jedną z nich jest bez wątpienia utrata gwarancji. Często telefon po upływie czasu gwarancji ulega awarii. Oczywiście nie jest to pewnik, ale jeśli taka sytuacja nastąpi, to koszty naprawy nieraz mogą przekraczać wartość samej słuchawki. Jeśli więc telefon nie ma gwarancji lub niedługo się kończy, to warto się zastanowić, czy nie lepiej zainwestować w salonowy model.

Wydajność baterii

Istotnym problemem jest również żywotność baterii. Akumulator z upływem czasu jest coraz mniej wydajny, co może być nie lada problemem, szczególnie dla osób, które intensywnie użytkują smartfona. Problem ten można jednak rozwiązać, kupując baterię, jednak od razu przy zakupie narażamy się na dodatkowe koszty.

Uwaga na oszustów

Kupno telefonu z drugiej ręki wiąże się również z ryzykiem, że telefon został skradziony. Jest to problemem szczególnie podczas zakupu przez internet. Nie jest to jednak jakaś znacząca wada, gdyż zawsze możemy poprosić o dostarczenie dowodów świadczących o legalności zakupu słuchawki. Może to być jakiś dokument o tym świadczący czy też oryginalne opakowanie telefonu wraz z dodatkowymi akcesoriami. Można również sprawdzić numer IMEI interesującego nas sprzętu.

Jak więc widać, zakup używanej słuchawki ma swoje wady, jak i zalety. Trzeba pamiętać, że mniejszym ryzykiem będzie kupienie telefonu, na gwarancji co jest chyba najistotniejszą kwestią. Jeśli nie chcemy przepłacać, a używanie kilkumiesięcznego telefonu, nie będzie dla nas problemem, to bez wątpienia powinniśmy się zdecydować na zakup takiego z drugiej ręki.

Facebook Comments

Add a Comment